Kapalı Halı saha Yapımı

Kapalı halı saha yapımı ile ilgili teknik detaylar

İkili makas sistemi

Halı sahanın zemin tesviye işi: Halı sahanın yapılacak olduğu mevcut zemin kepçe, greyder yardımı ile sıfır kotuna getirilir. Alan hangi ölçüde yapılacak ise optik neva ile gönyesine alınır.   

Halı sahanın zemin çevre betonu: Gönyesine alınan halı sahanın sınırları kepçe ile etrafı 1 m genişliğinde kazı çalışması yapılır. 60cm genişliğinde 60cm yüksekliğinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulur, kurulan kalıp içerisine Ø14’lük nervürlü inşaat demiri iki adet alt kısımlara, dört adet üst kısımlara projeye uygun bir şekilde demir donatısı yerleştirilir.  Bu donatılara 25cm ara ile Ø8 ‘lik nervürlü inşaat demiri projeye göre etriye yapılarak bağlanır. Yapılan bu işlemin üzerine taşıyıcı makasların montajı için 10 mm kalınlığında ankalaj saclar belli aralıklarla yerleştirilir. Bu sac plakalar nervürlü denir ile betona sabitlenir. Bu alana BS25 hazır beton pompa yardımı ile dökülerek kapalı halı sahanın hatıl işi tamamlanır.

Halı sahanın zemin aşamaları: Halı sahanın çevre betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu kırma mıcır(çakıl) halı sahanın alanına makine ile serilir. Serilen mıcır üzerine uygun tonajda 40 tonluk silindir ile sıkıştırılır.  Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde 1no’lu(nohut büyüklüğünde) mıcır serilir. Serilen 1 numara mıcır mastar yardımı ile teraziye alınarak tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

Kapalı halı sahanın çelik yapı işi: Türkiye’de hangi bölgeye yapılacak ise halı sahanın öncesin de etüdü ve projesi hazırlanır. Kapalı halı sahanın metal ve (branda, aydınlatma, ağ, tel-çit, suni çim halı) diğer malzemeleri halı sahanın ölçülerine göre hazırlanır. Halı sahanın yüksekliğini belirleyen gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-14mt-15mt arası) kavis verilir. Hazırlanmış olan 10 mm ankalaj saclara monte edilmek üzere Ø114/3mm’lik meydana gelen taşıyıcı ayak borularına Ø42x2.5mm’lik borular diyagonal olarak elektrot kaynak ile monte edilir.  Taşıyıcı makaslar Ø76x3mm borudan meydana gelir. Gövde makaslarının arasına Ø27x2.5mm’lik borular çapraz ve diyagonal olarak bağlantılar kaynak ile sabitlenir. Taşıyıcı ayak makasları ile gövde makasları yerde bir birine monte edilir. Halı sahanın iskeletini oluşturan bütün çelik yapı makasları tek parça olarak üst üste hazırlanır.  Hazırlanan makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac plakanın üzerine yerleştirilir. Bu makasların üzerine belli aralıklarla Ø42x2.5mm den oluşan aşık boruları(yatay borular) kaynatılır. Bu aşık boruları makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve brandanın sarkmasını önler. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgâr bağlantısı Ø42x2.5mm’lik borudan kaynaklanarak monte edilir.  Halı sahanın üst kısmına hava akımını sağlaması için havalandırma yapılır.  Halı sahanın aydınlatması için hazırlanan kedi yolu adını verdiğimiz kısım halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya alana monte edilir. Halı sahanın projektörleri bu alana monte edilir.  Halı sahaya 1 adet giriş kapısı menteşe ile konstrüksiyona ilave edilir. Komple yapı yeşil renkte endüstriyel boya ile boyanır.Halı sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır.

Halı saha tel çit işi: Halı sahanın yapılmış olan taşıyıcı ayaklarına 4 m yüksekliğinde 50mm x 50mm göz aralığında, 3,5mm kalınlığında galvaniz tel üzerine daldırma PVC kaplı halı saha teli gerdirme aleti ile gerdirilerek kaplanır. Sahanın komple çevresine 4 sıra 5 mm çelik halat gerilir

Halı saha Ağ işi: Çekilen tel çit bitiminden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 77 numaralı 15cm x 15cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş el örgüsü ağ ile kaplanır. Halı sahanın kale arkaları ise 12cm x 12cm göz aralığında 180 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş el örgülü ağ ile kaplanır.

Kale ve ağ: Halı sahaya 225cm yüksekliğinde 4 m genişliğinde 1m derinliğinden oluşan kale (Bu ölçü halı sahanın büyüklüğüne göre değişir.)114 x 3mm et kalınlığında boru ile kaynaklı olarak yapılır. Kale beyaz renkte boyanarak filesi çekilir.

Halı saha aydınlatma sistemi: Halı sahanın ortasından geçen 12 m yüksekliğindeki kedi yoluna belli aralıklarla 24 adet 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona montelenerek ilave edilir. Aydınlatma sisteminin 4x4 NYY kablo montaj işlemleri ile bakır çubuk topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem aktif çalışır hale getirilir.(Ana besleme hattı işveren tarafından yapılır.)

Skorbord: Halı sahanın ortasına gelecek şekilde kabloları çekilir ve buna 80x120 cm rakam yüksekliği 13 cm halı saha skorbordu (kampana zilli akıllı otomatik sayaç 3 birimden oluşur 4 haneli kronometre 2 şer haneli skor göstergeleri) belirten gol olduğu zaman yazan ve devreyi sağlayan skorbord kullanılacaktır. 

Halı sahanın branda ile kaplanması: Halı saha 1.100Dteks, PVC özel ilaçlı, sıcak soğuk hava dirençli, 650 gr/m2 ağırlığında 5mm bağlama organı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır.

Halı sahaya suni çim döşeme işi(55mm suni çim 7 yıl garanti): Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için 150gr jeotekstil keçe kumaş ıslatılarak serilir.(Islama işi suni çim halının açma esnasında keçenin toplanmamasını engellemek için yapılır.)Halı sahaya serilen keçe üzerine 55mm suni çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompetanla yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.Halı sahanın oyun çizgisi ölçümleri yapılarak özel makine ile kesilir. Kesilen yerden çıkarılan yeşil çim halının yerine beyaz renkte aynı cins çizgi suni çim yerleştirilerek yapıştırılır.Uygulaması biten halı sahanın suni çiminin aralarına yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelecek şekilde m2’ de 30kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir. Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çime homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır. Suni çim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk SBR granül uygulaması yapılır. Halı saha böylece futbol oynamaya müsait bir şekle getirilmiş olunur.

55 mm suni çim özellikleri:

İplik

Üretici                         : Ten Cate Nicolon B.V. Nijverdal

İplik Ham Maddesi          : 100 % Thiolon PE LSR Yarn, Extreme Fibrilated,UV Dayanıklı

İplik Ağırlığı                   : 11.000 / 2 D-Tex                                     

Film Kesiti                    : Kalınlık 120 micron 6 mm En

Taban Bezi

Toplam Ağırlığı              : Ten Cate HO6 Keçe ve Elyaf katkılı 100% PP UV Dayanıklı

                                      Tek Kat 165 gr / m²                                                                    

Sırt Kaplama

Sırt Kaplama                 : Carboxylated SBR Lateks 900 gr/m² 4 mm su

                                      Akıtma delikleri ile

Su Geçirgenlik               : 40 Litre / dak  m2

Hav Özellikleri

Hav Boyu                         : 55 mm                              

Toplam Hav Boyu              : 116 mm

Toplam Hav Ağırlığı            : 1300 gr/m² (±%5)

Toplam Düğüm Sayısı         : 17850 Düğüm/m2

Toplam Ağırlık                   : 2400 gr/m2 (±%5)

Boyuna sıklık                    : 14/10 cm

 

Enine sıklık                       : 5/16 inch ( 0,78 cm )

Renk                                        : Çift Renk Light green -Verde green

  Dolgu

Kum Tipi                          :Silis Kum tane Büyüklüğü dağılım ağırlığı 0,5- 1,5 mm

                                          Tanelerde küresellik oranı % 80  30 kg/m2       

SBR Kullanımı                    : SBR, tane Büyüklüğü 1- 3 mm 9 kg/m²

Döşeme metodu      

Rulo Boyu                                  :  Saha ebadına özel projeli dokunacaktır

Yapıştırma                        :  Halının ek yerleri aralarına yerleştirilen polyester

                                            Banda, Çift kompenantlı yapıştırıcı ile yapıştırılır

Kenar çizgileri                   :  Taç ve kale arkaları projeli olacaktır. Çizgi eni müşteri

                                            İsteğine göre belirlenir (5.8.10.12 cm)

Sertifikalar:

FİFA RECOMMANDED (SAHA ONAYLI)ISO–9001–2000 SERTİFİKASI TSE-TSEK KALİTE BELGELERİ SANAYİ VE TİC. BAK. ONAYLI GARANTİ BELGESİ

Halı saha:Karacasport çelik konstrüksiyonlu, brandalı, polikarbonlu, kapalı halı sahalarda da tecrübeli, saygılı ve uzman ekipleriyle, hizmetini sürdürmektedir. Brandalı Sahalar, açık sahalara göre yağmur ve kardan korunaklı oldukları için sporculara daha rahat bir ortam sağlamaktadır.Karacasport bir tesisi yapmadan önce, tesisin inşa edileceği yeri ve iklim koşullarını göz önünde bulundurarak, statiğini ve stabilizesini çıkarıp, mevcut iklim koşullarına dirençli ve mukavemetli bir yapı olmasını sağlar. Bunun yanında kalite ve estetiğe gerekli önemi verir.İklim koşulları ve çevre şartlarını göz önünde bulundurursak Özellikle D.Anadolu ve G.D. Anadolu bölgeleri başta olmak üzere Kapalı Sahalar işletmeciye artı puanlar kazandırmaktadır. Özellikle Kış aylarında ve yağışlı zamanlarda açık sahalarda oyun oynamak çoğu zaman mümkün olmamakta, Kapalı sahalarla bu tür problemleri rahatlıkla aşabilirsiniz.Karacasport halı sahalarınızı Uluslararası standartlara uygun olarak 60 gün gibi kısa bir sürede A’dan Z’ye Anahtar teslim olarak yapmaktadır.Kapalı halı saha ve açık halı saha yapımı birkaç ton demir ve birkaç yüz metre suni çim in birleşmesinden ibaret değildir. Halı saha yapımı profesyonellik isteyen bir iştir. Halı saha yapımına başlamadan önce ( ister açık halı saha olsun ister kapalı halı saha) arazinin durumu, iklim koşulları, zemin özellikleri, yağış durmu, rüzgar durumu, ve buna benzer birçok koşul incelenmeli, analizi yapılmalı halı sahanın yapaılacağı yerin tüm özellikleri en ince ayrıntılarıyla hesaplanıp proje hazırlanmalıdır. Eğer kapalı halı saha yapılacaksa kapatılacak malzemenin cinsi ve özellikleri ( branda, polikarbon vb.) de iyi hesaplanmalıdır. Halı sahada kullanılacak profillerin özellikleri, aydınlatma, havaladırma, suni çim çeşitleri vb. gibi kullanılacak malzemelerin kaliteleri ve maliyetleri ortama en uygun olacak şekilde hesaplanmalıdır. Gerekirse halı sahanın projesi 3 boyutlu olarak hazırlanmalı ve müşteriye en ayrıntılı şekilde bilgi verilmelidir.

Firmamız plan, dizayn, imalat ve montajı, yüzey işlem uygulaması hangi kategoride olursa olsun rahatlıkla gerçekleştirmektedir. İnanıyoruz ki bu tarz bir çalışma, müşterilerimizin muhtelif sistemler konusunda destek alması, mevcut üretim tesislerini yeni ve güncel uygulamalarla geliştirmesi, dolayısıyla da ürün kalitesi, işlevsellik ve maliyet konularında iyileştirmeyle sonuçlanacaktır.