SIKÇA SORULAN SORULAR

Genel kullanılan ölçüler aşağıdaki gibidir.

 1. 20X40=800 M2
 2. 25X45=1125 M2
 3. 26X48=1248 M2
 4. 25X50=1250 M2
 5. 30X50=1500 M2
 6. 35X60=2100 M2

Nizamı Futbol Sahası Ölçüsü

115 x 75=8625²

HALI SAHA YAPIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 1. Halı saha şehir merkezi ya da şehir merkezine yakın yere yapılmalıdır. Halı saha yaptırmak için yerinizin özellikle kolay ulaşılabilir bir konumda olması ve halı sahaya toplu taşıma araçlarının gidişinin iyi bir güzergah üzerinde bulunması önemlidir.Halı sahada maç sonrası yorgun argın olan kişilerin evine kolay bir şekilde gitmesi tercih sebebini artıracaktır. Halı sahalarda Müşteri potansiyeli yüksek bölgeler tercih etmek tesisiniz kârlılığını arttıracaktır.
 2. Halı saha ölçülerine dikkat etmeliyiz. İdeal halı saha ölçüsü 25x45-27x48-30x50 gibi orantılı olması gerekir.
 3. Halı sahanın özellikle kapalı olarak yapılması halı sahanın 4 mevsim çalışması açısından önemlidir.
 4. Halı sahanın Arsası size ait olabileceği gibi arsa kiralayarak üzerine halı saha tesisi kurmakta mümkündür. Ancak kiralama esnasında uzun sureli kiralama yapmaya dikkat edilmesi gerekir.
 5. Halı saha kafeteryasının büyük ve düzenli olması lazımdır.
 6. Halı sahalar genel de taşınmaz olduğu için tesisin iyi kurulması ve halı sahanın sosyal tesislerinin başka sporlar da yapmaya elverişli hale getirilerek insanların ailece vakit geçireceği ortamlar şeklinde tasarlanıp yapılması çeşitliliği artıracak ve müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.
 7. Halı saha duş ve soyunma odalarının büyük ve tavana kadar fayans olması lazım. 
 8. Halı sahanın duşlarında sıvı şampuan ve sabun olması lazımdır.
 9. Halı sahanın soyunma odalarında saç kurutmak için fön makinası olması gerekmektedir.
 10. Halı saha yapılmadan önce projesi daha önceden hazırlanmalıdır.
 11. Halı sahaya depo ve jeneratör odası ariyeten yapmak lazımdır.
 12. Halı saha da maç esnasında ufak tefek yaralanmalar haliyle olacaktır. Bu durumlara karşı halı sahada ufak bir tedavi odası olması önemlidir acil müdahale açısından.
 13. Halı sahanın yapım aşamasında demir ebatları ve beton ebatlarına dikkat etmek gerekir.
 14. Halı sahanın aydınlatması kapalı halı sahalarda ortadan, açık halı sahalarda yanlardan aydınlık bir şekilde aydınlatılması lazımdır. Halı sahada karanlık kör nokta olmamalıdır.   
 15. Halı sahanın tavan ve yan ağları gergin ve yüksek çekilmelidir. Topun tavana değmemesi gerekir.
 16. Halı sahanın tel örgüsü gergin bir şekilde çekilip en az 50x50 göz olmalı ve çelik halatlarla desteklenmelidir.
 17. Halı sahanın zeminine en az 25 cm kırma mıcır kullanılması gerekir. Kullanılan 4 numara mıcırın üzerine 40 tonluk silindir ile ezilmelidir.
 18. Halı sahanın zemininde kullandığımız 1 numaralı mıcır komple mastarlanarak sıfır kotuna getirilmelidir. Halı sahada zeminin düzgünlüğü en önemli detaylardan biridir. 
 19.  Yazın halı sahada rahat futbol oynamak için halı sahaya serinletme sistemi yapılması gerekir. Serinletme sistemi halı sahanın sulama bakımını da yerine getirmiş olur.
 20. Halı sahaya 1 adet Skorbort yapılmalıdır.
 21. Halı sahaya serilecek olan suni çim kaliteli ve FİFA olaylı TSE garantili olmalıdır. Kaliteli bir suni çimde futbol oynamak daha güvenli ve zevk verir. Halı sahada özellikle iyi bir suni çim seçimi maliyeti arttıracak ama tercih doğrultusunda halı sahanın diğer sahalara göre fazla iş yapmasına neden olması sağlanacaktır.
 22. Halı sahanın kum ve sbr granül dolgusuna dikkat edilmeli. Kum m2’de 30 kg, sbr granül ise m2’de 8-9 kg makine ile dökülmelidir. Makine ile dökülmeyen halı hasa zemini elle serildiği için dengesiz olur. Buda halı sahalarda sakatlanmalara yol açar.
 23. Halı sahanın üst brandası en az 1100 dtex 650 gr-680 gr-900gr olmalı ve gergin gerdirilmeli.
 24. Halı sahaya gerekir ise servis konulmalıdır.
 25. Halı sahalarda insanların ailece vakit geçirmesi ni sağlamak için maçları tribünden izlerken özellikle kafeterya kısmında çeşit zengin olmalı buradan da bir gelir sağlanma yoluna gidilmelidir.

HALI SAHA YAPILDIKTAN SONA YAPILMASI GEREKEN HUSUSLAR

 1.  Halı sahanın suni çim bakımı için çimler 3 günde bir fırçalanmalıdır.
 2. Halı saha suni çiminin sbr granül dolgusunun eksik olan yerlerine sbr granül ilave edilmesi gerekir. Halı sahanın kenarlarında toplanan granüller toplanarak özellikle kale önlerine ve orta alana serilmelidir.
 3. Halı sahada sakatlık olmaması ve top patlamaması için uçları kalkan tellere halı bağlanması ve tellerin hemen tamir edilmesi gerekir.
 4. Halı saha haftada 1-2 kere yağmurlama olarak sulanmalıdır. Yazın bu işi daha sık yapmakta fayda var.
 5.  Halı sahalar açık alanda rüzgar,kar,yağmur ve sıcak soğukga maruz kaldığından dolayı hersene bakıma ihtiyacı vardır. Branda, çelik kostiriksiyonun ve boyaların kontrolleri önemlidir. Çelik kostiriksiyonun çürümeye karşı boyaların yapılması,brandanın yıkanarak ilaçlanması brandanın gerdirilmesi gibi önemli hususların mutlaka yapılması gerekmektedir.
 6. Halı sahanın temizliğine dikkat etmek gerekir. Halı saha içinde sakız, kabuk, mıcır vs. gibi maddeleri temizleyerek halı sahayı devamlı temiz tutalım.
 7. Halı saha duşlarını ve tuvaletlerini deterjanla ovup kir pas kalmayana kadar temizleyip parfüm sıkılması gerekmektedir. Soyunma odalarını havalandırarak pis kokudan arındırılması gerekmektedir. Böylece müşteri memnuniyetini tarttırmış olursunuz. Halı saha hijyenik olmalı özellikle soyunma odaları ve duşların temizliğinin her maç tan sonra düzenli yapılması önemlidir.    

Halı saha zeminine aşağıdaki teknik bilgileri verilmiş SANAYİ VE TİC. BAK. ONAYLI GARANTİ BELGESİ Çim döşenmelidir.

Uygulanan Sporlar : Profesyonel Futbol, Futbol

Üretici : Nurteks Halı San. AŞ

Üretim Prosesi : Tufted Cut Pile

İplik

Üretici : Ten Cate Nicolon B.V. Nijverdal

İplik Ham Maddesi : 100 % Thiolon PE LSR Xtreme Yarn Monoflament UV Dayanıklı

İplik Ağırlığı : 13.750 D-Tex

Filmlerin Kesiti : Kalınlık 1.İP:her flament 150 micron 1 mm En

Kalınlık 2.İP:her flament 120 micron 6 mm En

Taban Bezi

Toplam Ağırlığı : Ten Cate CO8 Keçe ve Cam Elyaf katkılı 100% PP UV Dayanıklı

Tek Kat 235 gr / m²

Sırt Kaplama

Sırt Kaplama : Carboxylated SBR Lateks 1000 gr/m² 4 mm su

Akıtma delikleri ile

Su Geçirgenlik : 40 Litre / dak m2

Hav Özellikleri

Hav Boyu : 55 mm

Toplam Hav Boyu : 116 mm

Toplam Hav Ağırlığı : 1400 gr/m² (±%5)

Toplam Düğüm Sayısı : 7650 Düğüm/m2

Toplam Ağırlık : 2650 gr/m2 (±%5)

Boyuna sıklık : 12/10 cm

Enine sıklık : 5/8 inch ( 1,59 cm )

HALI SAHA YAPIMI : Açık halı saha,kapalı halı saha, voleybol sahası ve basketbol sahaları Malzeme temin süresi 10 iş günü dür.

Açık halı saha voleybol.basketbol işi bitirme süresi normal hava koşullarında 35–40 gündür.

Kapalı halı saha iş bitirme süresi normal hava koşullarında 50-60 gündür.

Basketbol, çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.

  Açık halı saha voleybol.basketbol işi bitirme süresi normal hava koşullarında 35–40 gündür.

  Oyun alanı 18 x 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.
  Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m. yüksekliğinde olmalıdır.
  FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğinde olacaktır. Serbest oyun boşluğu ise oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m. yüksekliğinde olacaktır.

  FİLE ÖLÇÜLERİ:

  File 1 m genişliğinde 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde zemine dik olarak yer alır. File kenarları 10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst kısmında 5 cm genişliğinde yatay beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file boyunca iki kat dikilir. Bandın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst kısmının gergin olmasını sağlar. Filenin alt kısmında kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır.

  5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır. İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp’lik kısımları filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 cm’lik birbiri ile zıt iki ayrı (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m bayanlar için 2.24 m’dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür. Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm’den fazla geçemez.
  Filenin bağlandığı direkler düzgün yuvarlak ve 2.55 m yüksekliğindedir. Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmiştir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır.

  Tenis Kortu Ölçüleri
  Tekler maçlarında kort 23,77 metre uzunluğunda ve 8.23 metre enindedir.
  Kortun eni çiftler maçlarında 10.97 metreye çıkartılır.
  Kortun etrafındaki azdan kalan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içindir.
  Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler.
  Net desteğin 1.07 metre kısalığında ve merkezin 914 milimetre altındadır.

  Tenis Kortu Çizgileri
  Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir.
  Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir, Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm dir.

  ÇOCUK OYUN GURUBU

  Çocuk oyun grubu zemininde dikkat etmemiz gereken hususlar.

  1.Zemin çok güzel bir şekilde düzgün şap beton yada mıcır dolgusu yapılmalıdır.

  2.Düzdün zemin üzerine 55mm suni çim halı döşenmelidir.

  3.SBR granül parçacıklarından oluşan esnek tartan zemin malzemesi kullanılmalıdır.

  Halı sahanın yapım aşamasında maliyetini yük en demir ve suni çim halı ve buna bağlı olarak üst bıranda ve nakliye bedelidir.

  Halı saha ve Faydaları:

  Halı saha toplumun en iyi bir şekilde günlük sporunun ve eğlencesinin yapıldığı futbolun alt yapısını oluşturduğu çocukların futbolla tanıştığı yerdir.

  Halı saha futbolun sevildiği yer olmasına karşılık iyi bir ticaret alanıdır. Halı saha Türkiye’de en çok tercih edilen spor tesissidir.

  Halı saha çocukların kötü alışkanlıklardan alı koyar. Halı saha topluma sporu sevdirir. Halı saha insanı dinç ve zinde durmasını sağlar. Halı saha insanın insan ilişkisini düzeltir. Halı saha insanın azmini arttırır. Halı saha arkadaş ilişkisini güçlendirir ve bir birine güveni sağlar. Halı saha insanlar arasında paylaşımı güçlendirir. Halı saha böylece toplumun hayatında önemli bir yer tutar.

  Ticari olarak da halı saha iyi bir gelir kaynağı sağlar.